دارالقرآن الکریم دانشگاه امام صادق علیه السلام
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دارالقرآن الکریم دانشگاه امام صادق(علیه السلام)،نهادی خودجوش است که در سال 1369 توسط عده ای از دانشجویان علاقمند به قرآن ،تاسیس شد و تا کنون به نعمت الهی فعالیت می نماید.
قرآن کریم ، کلام خداوند تبارک وتعالی و کتاب آسمانی ما مسلمانان است. قرآن قانون زندگی و شفای دلهای بیمار و عاشقان درگاه الهی است. قرآن كتاب انسانسازیست و سرچشمه هر چیزی است که انسان در مسیر تکامل وتعالی خود بدان نیاز دارد. اعتقاد ما بر این است که بایستی قرآن را در تمام شئونات زندگی فردی واجتماعی (در حد توان) وارد نمود تا از شکایت پیامبر در باب مهجوریت آن رهایی یافت. ما براین باوریم ، مادام كه در پناه قرآن هستیم بر دشمنان غلبه خواهیم كرد و این قرآن است كه ما را به مقاصد عالیه ای كه در باطن ذاتمان توجه به او هست و خودمان نمی دانیم هدایت می كند.این وظیفه قشر فرهیخته جامعه خصوصا دانشجویان واساتید وطلاب است که با قرار دادن قرآن و عترت به عنوان محط نظر و مقصد اعلای خود ،ابتدائا خود قرآنی شوندو سپس انسان قرآنی ایجاد كنند و جامعه آرمانی خود را بر پایه این معارف بسازند.

مدیر وبلاگ :دارالقرآن الکریم دانشگاه امام صادق علیه السلام

مسائل مربوط به تضاد- از قبیل خنثی كردن اضداد اثر یكدیگر را، یا جمع و توفیق میان اضداد و تركیب آنها با یكدیگر، و یا تولید هر ضد، ضد خود را- از مسائلی است كه همواره اندیشه‏ها را به خود جلب می‏كرده است، گو اینكه عكس العمل اندیشه‏ها در مقابل این نمود جهان یكسان نبوده است، گاهی با چشم بد بینی به آنها نگریسته شده است و گاهی با چشم خوش بینی، گاهی سبب الحاد و انكار ذات یگانه‏ و كامل علی الاطلاق شده است و گاهی به نوبت خود دلیل بر عموم و نفوذ كامل مشیّت بالغه الهیه قرار گرفته است، گاهی منشأ دوگانه بینی شده و گاهی از كمال وحدانیت و جامعیت صفات حكایت كرده است.

قرآن كریم كه بزرگ‏ترین منبع الهام است و در تكوین عقاید دانشمندان و فلاسفه اسلامی سهم بسزایی دارد، همواره از اختلاف و تضادها به عنوان «آیات» الهی یاد كرده است:

مالكم لا ترجون للّه وقارا، و قد خلقكم اطوارا

نوح/ 13 و 14

چرا عظمت الهی را در نظر نمی‏گیرید و حال آنكه شما را در «طور» های مختلف آفرید.

كلمه «اطوار» در اینجا به دو نحو تفسیر شده است: یكی به معنی مراحل، یعنی شما را مرحله به مرحله آفرید؛ دیگر به معنی متفاوت و مختلف، یعنی شما را گوناگون و نه بر یك منوال آفرید.

و من ایاته خلق السّموات و الارض و اختلاف السنتكم و الوانكم

روم/ 22

از جمله نشانه‏های الهی آفرینش آسمانها و زمین و گونه‏گون بودن زبانها و رنگهای شماست.

و مخصوصاً از به وجود آمدن ضدی از ضد خودش فراوان یاد كرده است و آنها را «آیات» الهی و نشانه‏ای از تدبیر و تسخیر خداوندی معرفی می‏كند:

تولج اللّیل فی النّهار و تولج النّهار فی اللّیل و تخرج الحی من المیّت و تخرج المیّت من الحی

آل عمران/ 27

شب را در روز فرو می‏بری و روز را در شب، زنده را از مرده بیرون می‏آوری و مرده را از زنده.

در نهج البلاغه با مسئله جمع میان اضداد به عنوان یكی از مسائل توحید زیاد برمی‏خوریم، از آن جمله در خطبه 184:                        

بتشعیره المشاعر عرف ان لا مشعر له و بمضادّته بین الاشیاء عرف ان لا ضدّ له، بمقارنته بین الاشیاء عرف ان لا قرین له. ضادّ النّور بالظّلمة و الوضوح بالبهمة و الجمود بالبلل و الحرور بالصّرد. مؤلّف بین متعادیاتها، مقارن بین متبایناتها، مقرّب بین متباعداتها، مفرّق بین متدانیاتها.

از اینكه خدا جهازهای حس و شعور را پدید آورده است می‏توان فهمید كه او خود، عضوها و جهازهایی اینچنین ندارد (به عبارت دیگر: اینكه برای شعور و ادراك مخلوقات محل و آلت قرار داده، دلیل است كه شعور و ادراك خود او به وسیله آلت و محل نیست). از تضادی كه بین موجودات برقرار كرده است دانسته می‏شود كه برای او ضدی نمی‏باشد. از مقارنه‏ای كه بین ایشان ایجاد كرده است شناخته می‏شود كه وی قرینی ندارد. میان نور و ظلمت، وضوح و ابهام، خشكی و تری، گرما و سرما، تضاد برقرار ساخته است. بین طبیعتهای دشمن و متضاد، الفت انداخته و بیگانه‏ها را به هم پیوند كرده است، دورها را با یكدیگر نزدیك و نزدیكها را از یكدیگر دور ساخته است.

مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهری، ج‏13، ص: 158

نوع مطلب : تفسیر قرآن كریم، 
برچسب ها : القرآن عهد اللَّه، دارالقرآن، دارالقرآندارالقرآن دانشگاه امام صادق علیه السلام، دانشگاه امام صادق، دانشگاه امام صادق علیه السلام، دارالقرآن الکریم دانشگاه امام صادق علیه السلام، دارالقرآن الکریم دانشگاه امام صادق،
لینک های مرتبط :
          
جمعه 23 تیر 1391

دستگاه اندیشه انسان طوری آفریده شده است كه اگر روح انسان از نظر عاطفی رنگ بخصوصی داشته باشد نمی‏تواند حقایق را آنچنان كه هست ببیند، بلكه مطابق آن رنگ می‏بیند. چه زیبا می‏فرماید علی (علیه السلام): «من عشق شیئا اعشی بصره و امرض قلبه»

یكی از آن چیزهایی كه به روح انسان رنگ می‏دهد و وقتی رنگ داد انسان درست نمی‏تواند ببیند عشق و علاقه است. آدمی به هر چیزی كه عشق بورزد نسبت به آن تعصب پیدا می‏كند. اگر عشق و تعصب پیدا شد انسان نمی‏تواند شئ را آنچنان كه هست ببیند.

نقطه مقابل، بغض، دشمنی، كینه و نفرت است. اگر انسان نسبت به چیزی كینه و نفرت داشته باشد همان كینه و نفرت، رنگی برای روح انسان می‏شود و انسان نمی‏تواند شئ را آنچنان كه هست ببیند. عاشق، محبوب زشت خودش را زیبا می‏بیند؛ چنانكه در داستان معروف، مجنون عامری می‏گوید:

اگر در كاسه چشمم نشینی             بجز از خوبی لیلی نبینی‏

هر دو مانع هستند. عشق، معشوق را زیبا می‏كند؛ یعنی به چشم عاشق، زیبا جلوه می‏دهد به طوری كه او حتی زشت را زیبا می‏بیند. كینه و نفرت هم همین طور است، زیبا را نازیبا جلوه می‏دهد؛ و این از مسائلی است كه قرآن كریم زیاد روی آن تكیه‏ كرده است. جزء اصول معارف قرآن راجع به شناخت، مسأله كوشش كردن برای بی‏طرف ماندن و خوب قضاوت كردن است:

«افمن زیّن له سوء عمله فراه حسنا»

 فاطر/ 8.

 كه در مورد كسی است كه عمل بدش در نظر خودش خوب جلوه می‏كند. در آیه دیگری می‏فرماید:

«قل هل ننبّئكم بالاخسرین اعمالا الّذین ضلّ سعیهم فی الحیاة الدّنیا و هم یحسبون انّهم یحسنون صنعا»

كهف / 3

 بگو آیا من به شما خبر دهم كه بدترین و زیانكارترین مردم چه كسانی هستند؟ آنهایی كه تمام مساعی‏شان در زندگی دنیاست و فكر می‏كنند كار خوب می‏كنند در حالی كه تمام تلاشهاشان بیهوده و بی‏نتیجه است. «یحسبون انّهم یحسنون صنعا» خودشان خیال می‏كنند كه دارند خوب عمل می‏كنند در صورتی كه در واقع بد عمل می‏كنند. در این زمینه قرآن مجید آیه‏های زیادی دارد.

مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهری، ج‏13، ص: 420

نوع مطلب : تفسیر قرآن كریم، 
برچسب ها : القرآن عهد اللَّه، دارالقرآن، دارالقرآندارالقرآن دانشگاه امام صادق علیه السلام، دانشگاه امام صادق، دانشگاه امام صادق علیه السلام، دارالقرآن الکریم دانشگاه امام صادق علیه السلام، دارالقرآن الکریم دانشگاه امام صادق،
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 13 تیر 1391

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو