تبلیغات
دارالقرآن الکریم دانشگاه امام صادق علیه السلام - جنگ هاى صدر اسلام برای آزادی
دارالقرآن الکریم دانشگاه امام صادق علیه السلام
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دارالقرآن الکریم دانشگاه امام صادق(علیه السلام)،نهادی خودجوش است که در سال 1369 توسط عده ای از دانشجویان علاقمند به قرآن ،تاسیس شد و تا کنون به نعمت الهی فعالیت می نماید.
قرآن کریم ، کلام خداوند تبارک وتعالی و کتاب آسمانی ما مسلمانان است. قرآن قانون زندگی و شفای دلهای بیمار و عاشقان درگاه الهی است. قرآن كتاب انسانسازیست و سرچشمه هر چیزی است که انسان در مسیر تکامل وتعالی خود بدان نیاز دارد. اعتقاد ما بر این است که بایستی قرآن را در تمام شئونات زندگی فردی واجتماعی (در حد توان) وارد نمود تا از شکایت پیامبر در باب مهجوریت آن رهایی یافت. ما براین باوریم ، مادام كه در پناه قرآن هستیم بر دشمنان غلبه خواهیم كرد و این قرآن است كه ما را به مقاصد عالیه ای كه در باطن ذاتمان توجه به او هست و خودمان نمی دانیم هدایت می كند.این وظیفه قشر فرهیخته جامعه خصوصا دانشجویان واساتید وطلاب است که با قرار دادن قرآن و عترت به عنوان محط نظر و مقصد اعلای خود ،ابتدائا خود قرآنی شوندو سپس انسان قرآنی ایجاد كنند و جامعه آرمانی خود را بر پایه این معارف بسازند.

مدیر وبلاگ :دارالقرآن الکریم دانشگاه امام صادق علیه السلام

بسیارى از جنگهایى كه در صدر اسلام واقع شد تحت همین عنوان بود. مسلمین كه مى آمدند بجنگند مى گفتند: ما با تودههاى مردم جنگى نداریم، با حكومتها مى جنگیم براى اینكه توده ها را از ذلت و بردگى این حكومتها نجات بدهیم. رستم فرخزاد از آن عرب مسلمان پرسید كه هدفتان چیست؟ او گفت: «لِنُخْرِجَ الْعِبادَ مِنْ عِبادَةِ الْعِبادِ الى عِبادَةِ اللَّهِ» هدفمان این است كه بندگان خدا را، این مردمى كه شما به لطائف الحیل و به زور در زیر یوغ بار بردگى و بندگى خودتان كشیده اید، از بندگى و بردگى شما بیرون بیاوریم و آزادشان كنیم و بنده خداى متعال و بنده خالقشان بكنیم نه بنده بشرى مثل خودشان.

پیغمبر اكرم در نامهاى كه به اهل كتاب نوشت مخصوصاً این آیه قرآن را گنجاند:

قُلْ یا اهْلَ الْكِتابِ تَعالَوْا الى كَلِمَةٍ سَواءٍ بَیْنَنا وَ بَیْنَكُمْ الّا نَعْبُدَ الَّا اللَّهَ وَ لانُشْرِكَ بِهِ شَیْئاً وَ لا یَتَّخِذَ بَعْضُنا بَعْضاً ارْباباً مِنْ دونِ اللَّهِ

آل عمران آیه 64

بگو به این اهل كتاب (همین اهل كتابى كه دستور جهاد با آنها آمده است) بیایید به سوى یك سخن كه این سخن نسبتش میان ما و شما بالسویه است؛ یعنى نمى گویم سخنى را كه به سود ما و مربوط به ماست بپذیرید، مى گویم یك چیزى را كه به سود همه و مربوط به همه است بپذیرید.

یك وقت است مثلًا ما به مردمى مى گوییم كه بیایید شما زبان ما را بپذیرید. آنها حق دارند بگویند چرا؟ ما خودمان زبانى داریم شما هم زبانى دارید، چرا ما بیاییم زبان شما را بپذیریم؟ یا مى گوییم شما بیایید رسم و عادت مخصوص ما را بپذیرید.

ممكن است بگویند چرا ما رسم شما را بپذیریم؟ رسم خودمان را مى پذیریم. اما یك وقت مى گوییم بیایید این چیزى را بپذیرید كه نه مال ماست نه مال شما، مال همه است، خدایى خداى همه مان را بپذیریم. این كه دیگر مربوط به ما نیست، همان ذات را بپرستیم كه هم خالق شماست و هم خالق ما، نسبتش با شما و با ما مثل یكدیگر است. فرمود: تَعالَوْا الى كَلِمَةٍ سَواءٍ بَیْنَنا وَ بَیْنَكُمْ جز اللَّه را كه خالق همه ماست نپرستیم. یك سخن دیگر كه براى ما و شما هر دو على السویه است این است: وَ لا یَتَّخِذَ بَعْضُنا بَعْضاً ارْباباً مِنْ دونِ اللَّهِ اینكه بعضى از ما افراد بشر بعضى دیگر را براى خودمان به عنوان رب و ارباب اتخاذ نكنیم، یعنى نظام آقایى و نوكرى ملغى، نظام تساوى میان افراد بشر برقرار.

این آیه تصریح مى كند كه من اگر مى جنگم، براى چیزى مى جنگم كه آن چیز نسبتش با همه افراد بشر على السویه است.

این مقدمه را كه دانستید معلوم شد یكى از قیودى كه مى تواند مطلق ما را مقید كند این است كه اگر مردمى در زیر بار ظلم یك قومى گرفتار بودند اینجا هم جنگیدن براى آزاد كردن آن مردم جایز مى شود.

مجموعهآثاراستادشهیدمطهرى، ج20، ص: 234

نوع مطلب : تنبه، تفسیر قرآن كریم، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 7 بهمن 1390

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی