تبلیغات
دارالقرآن الکریم دانشگاه امام صادق علیه السلام - قرآن پژوهی ، ضرورت جهان امروز
دارالقرآن الکریم دانشگاه امام صادق علیه السلام
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دارالقرآن الکریم دانشگاه امام صادق(علیه السلام)،نهادی خودجوش است که در سال 1369 توسط عده ای از دانشجویان علاقمند به قرآن ،تاسیس شد و تا کنون به نعمت الهی فعالیت می نماید.
قرآن کریم ، کلام خداوند تبارک وتعالی و کتاب آسمانی ما مسلمانان است. قرآن قانون زندگی و شفای دلهای بیمار و عاشقان درگاه الهی است. قرآن كتاب انسانسازیست و سرچشمه هر چیزی است که انسان در مسیر تکامل وتعالی خود بدان نیاز دارد. اعتقاد ما بر این است که بایستی قرآن را در تمام شئونات زندگی فردی واجتماعی (در حد توان) وارد نمود تا از شکایت پیامبر در باب مهجوریت آن رهایی یافت. ما براین باوریم ، مادام كه در پناه قرآن هستیم بر دشمنان غلبه خواهیم كرد و این قرآن است كه ما را به مقاصد عالیه ای كه در باطن ذاتمان توجه به او هست و خودمان نمی دانیم هدایت می كند.این وظیفه قشر فرهیخته جامعه خصوصا دانشجویان واساتید وطلاب است که با قرار دادن قرآن و عترت به عنوان محط نظر و مقصد اعلای خود ،ابتدائا خود قرآنی شوندو سپس انسان قرآنی ایجاد كنند و جامعه آرمانی خود را بر پایه این معارف بسازند.

مدیر وبلاگ :دارالقرآن الکریم دانشگاه امام صادق علیه السلام

قرآن ، معجزه بزرگ و جاوید حضرت محمد (ص) پیامبر اسلام و منشور هدایت بشر به سوی سعادت و بهروزی است .
به همین دلیل ، این کتاب آسمانی نزد مسلمانان از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است . پیروان آئین اسلام ، قرآن را می خوانند و می کوشند رهنمودهای متعالی آن را در زندگی خود بکار گیرند . رسول گرامی اسلام و دیگر بزرگان دین ، درمورد اهمیت قرآن و ضرورت بهره گیری از آموزه های آن ، نكات زیادی را مطرح كرده اند . حضرت محمد (ص ) می فرماید : " کتاب خدا ( قرآن ) ، صادق ترین گفتار و رساترین موعظه و بهترین داستانها است . " امروزه لزوم عمل به تعالیم راهگشای قرآن ، بیش از هر زمان دیگر احساس می شود . اما قبل از هرچیز ، باید قرآن را شناخت و در آن تدبر و تفکر کرد .
آیت ا... خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ، از شخصیتهای اسلامی است که با قرآن مانوس است و بر علوم مختلف قرآنی تسلط دارد . ایشان در مناسبتهای مختلف ، رهنمودهای ارزشمندی را درخصوص نشر و گسترش معارف قرآنی ارائه داده است . چندی پیش جمعی از بانوان قرآن پژوه ایرانی به حضور رهبر معظم انقلاب رسیدند . این دیدار فرصتی فراهم كرد تا ایشان نكاتی را درباره تحقیق و پژوهش در قرآن ، یادآور شود .
رهبر انقلاب اسلامی قبل از هرچیز ، حضور زنان ایرانی در عرصه های مختلف پژوهشی بویژه قرآن پژوهی را مبارک خواند و فرمود : " بانوان کشور ما در همه عرصه های علمی حضور دارند ، آن هم حضور فعال و تحسین برانگیز و بخصوص حضور در فعالیتهای قرآنی ، که بسیار ارزشمند است . "
آیت ا... خامنه ای همواره تاکید می کند که برای انجام هرگونه فعالیت قرآنی ، باید با این کتاب حیات بخش ، مانوس شد. ایشان می فرماید : " انس با قرآن ، نعمت بزرگی است و هرکس از این نعمت برخوردار باشد ، بسیاری از نعمتهای معنوی نصیبش می شود که دیگران از آن محرومند . "
رهبر معظم انقلاب ، در دیدار بانوان قرآن پژوه ، در توضیح این مساله فرمود : " ( در پژوهشهای قرآنی ) انس با خود قرآن لازم است . یعنی پژوهنده قرآنی باید با مجموع قرآن مانوس باشد . تلاوت قرآن ، دوباره و سه باره خواندن آن و تدبر در قرآن ، كمك می كند به اینكه ما وقتی در یك موضوع خاصی در قرآن دنبال حقایق می گردیم ، درباره آن موضوع به نتیجه ای برسیم . پس انس با قرآن لازم است . " رهبر انقلاب اسلامی ایران ، مراحل انس با قرآن را فراگیری ، تلاوت صحیح ، فهم معانی ، حفظ و تدبر در قرآن ، می داند .

بی شک ، تفکر و تدبر در قرآن ، مرحله ای مهم در کار هر پژوهنده قرآنی است . اما قرآن این کار را مختص محققان نمی داند ، بلکه از همگان می خواهد تا در آیه های قرآن و همه آفریده های خداوند ، تفکر کنند . در سوره ص آیه 29 می خوانیم : " (قرآن) کتابی است پربركت كه بر تو ( پیامبر ) نازل کردیم تا در آیاتش تدبر كنند و خردمندان از آن پند گیرند . " به لحاظ اهمیت تدبر در قرآن ، آیت ا... خامنه ای نیز بر آن تکیه می کند و اصولا ً قرآن را برای اندیشیدن و فهمیدن می داند . ایشان می فرماید : " وقتی قرآن را فهمیدید ، می توانید تدبر کنید و در کلمات آن بیندیشید . با همین نگاه ، یک دنیا معرفت و بصیرت نصیب شما می شود . "
از دیگر نکاتی که رهبر معظم انقلاب برای استفاده بیشتر از قرآن ضروری می داند ، تزکیه و پاکی دل است . ایشان در سخنرانی خود در جمع بانوان قرآن پژوه فرمود : " فردی که می خواهد در مسیر فعالیتهای قرآنی حرکت کند ، باید دل را برای مواجهه با حقیقت ناب قرآن آماده سازد ، یعنی پاکیزگی دل / اگر دل پاک و آماده پذیرش حق و حقیقت نباشد ، هنگامی که با قرآن مواجه شود ، از قرآن استفاده ( مطلوب ) نخواهد کرد . " ایشان در سخن دیگری این واقعیت را چنین تبیین می كند : " با قرآن باید مثل آینه مواجه شد ، پاکیزه و براق و بی زنگار ، تا در دل ما منعکس شود . قرآن باید در جان ما انعکاس بیابد ... این برای کسانی است که دلشان را مصفا و نفس خود را پاکیزه کنند و با ایمان و باور ، با قرآن مواجه شوند . "
در این راستا ، رهبر معظم انقلاب ، بیماریهای اخلاقی چون حسد ، حرص ، دنیا طلبی و کتمان حق را مانع از استفاده درست از اقیانوس بیكران قرآن می داند .
کسی که قصد تحقیق در معارف قرآنی را دارد ، باید از لوازم و مقدمات آن نیز برخوردار باشد . به تعبیر آیت ا... خامنه ای : " انسان باید مقدمات و مبادی فهم قرآن را بداند . ازجمله آنها همین آشنایی با زبان ، نکات و دقایق آن ، آشنایی با بعضی از مبانی اصول فقه ، و همچنین آشنایی با روایاتی که در ذیل قرآن آمده است ، اینها همه در پژوهشهای قرآنی مؤثر است . " رهبر انقلاب اسلامی ، یادآور شدند كه اندیشمندان بزرگ اسلامی ، کتابهای فراوانی درباره قرآن نگاشته اند و دهها تفسیر ارزشمند درمورد آیات نورانی قرآن به رشته تحریر درآمده است که توجه به این آثار می تواند برای همه مردم ، بویژه قرآن پژوهان مفید و موثر باشد .
یکی از مسائل مهمی که همواره مورد تاکید جدی آیت ا... خامنه ای است ، عمل به آموزه ها و معارف قرآن کریم است . چراکه این امر می تواند گره گشای بسیاری از معضلات فردی و اجتماعی مسلمانان باشد و سعادت اخروی را برای آنان به ارمغان آورد . رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی اخیر خود فرمود : " با قرآن باید عجین شد . مفاهیم قرآنی ، مفاهیمی برای زندگی است ، فقط معلومات نیست . گاهی انسان معلومات قرآنیش خوب است ، اما در زندگی او ، از قرآن هیچ اثری دیده نمی شود . ما باید تلاشمان این باشد که قرآن در زندگی ما تجسم پیدا کند . همانطور که یکی از زوجات مکرمه پیامبر اکرم ، درباره اخلاق آن حضرت گفت که : کان خلقه القرآن ، اخلاق او قرآن بود ، یعنی او قرآن مجسم بود . این باید در جامعه ما تحقق پیدا کند . "
عمل به قرآن نه تنها باعث تحول در زندگی شخصی و سعادت فرد مسلمان می شود ، بلکه نجات امت اسلامی نیز وابسته به شناخت قرآن و عمل به برنامه های آن است . آیت ا... خامنه ای می فرماید : " قرآن باید محور اجتماع امت اسلامی و همه ملتهای مسلمان باشد . اگر ما ، امت بزرگ اسلامی ، مفاهیم و تعالیم قرآن را محور تجمع خودمان قرار دهیم ، وضع دنیا و وضع امت اسلامی دگرگون می شود . " ایشان علاج دردها و معضلات دنیای اسلام را ایمان راسخ به قرآن و عمل به این کتاب بزرگ آسمانی می داند و معتقد است جامعه ای که با معرفت قرآنی آگاه و روشن شود ، روحیه اش قوی می شود و دشمن نمی تواند بر آن مسلط شود .
رهبر معظم انقلاب در توصیه ای دیگر می فرماید : " قرآن مثل یک کتاب معمولی نیست که آدم یک بار آن را بخواند ، بعد ببندد و كنار بگذارد . نه ( قرآن ) مثل آب آشامیدنی ، حیات بخش است ، همیشه مورد نیاز است ، تاثیر آن تدریجی و در طول زمان است ، نهایت ندارد . هدایت قرآن ، پایان ناپذیر است ، هرچه شما از قرآن فرا بگیرید ، باز بابهای دیگری هست که باید گشوده شود ، مجهولات دیگری نیز هست که باید معلوم شود ، قرآن اینجوری است . " به همین دلیل ، قرآن معجزه بزرگ و جاویدان حضرت محمد (ص) نام گرفته و برای همیشه تازه و پاسخگوی نیازهای جامعه بشری است .
                                 رهبر معظم انقلاب ، در دیدار بانوان قرآن پژوه

نوع مطلب : تنبه، قرآن خواندن، اهمیت قرآن، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 8 آبان 1390
سه شنبه 10 آبان 1390 02:24 ب.ظ
ای کاش به سخنان ایشان جامه ی عمل می پوشاندیم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی